HAKKIMDA

Psiyazar

Hakkında

Benim gözümden ben…

1980’de Ankara’da doğdum ve hatta büyüdüm. Doğum yılımın adıma bir etkisi varmış gibi görünse de aslında yok 🙂

Keyifli bir çocukluk geçirdiğimi hatırlıyorum, ta ki ortaokula kadar. Sonrası biraz karışık! Karmaşanın ne olduğunu söylemeyeceğim, belki yazılarım anlatacak…Üniversite tercihi günü geldiğinde ne istediğimi hiç bilemedim. Ama ne istemediğimi biliyordum. İstemediklerimi eleyince de geriye psikoloji okumak kaldı.

Eşimin Kalemi...
Eşimin Kaleminden…

Okul sıraları her zaman olduğu gibi sıkıcıydı, üstüne üstlük kalabalıklar üstüme yürüyor gibiydi ve o sırada hayatıma gitar giriverdi. Tınısı büyüleyiciydi, taşıması da kolaydı. Tamam! Aslında kızlara daha kolay yaklaşabiliyordum. Ama sonra aniden flamenkoyla tanıştım. Yeni, cansız, kaprisli ve gerçekten mayası odun olan bir sevgili… Yüzüme gülümsedi; tutkulu ve karşı konulamazdı. Ben de ona âşık oldum, tutuldum. Sonra benimle bolca alay etti. Gücüm tükenip de “senden ayrılmak istiyorum” dediğimde, her defasında, bana gizlerini sundu… Daha önce hiç duyumsamadığım tadını, kokusunu, sesini… Sonrası tanıdık; kısırdöngü…

Bir gün taş, pardon, odun kalpli sevgilimden nihayet ayrılmaya karar verdim. Oluverdi birden, kendiliğinden. “Arkadaş kalalım” dedim. Çok zormuş gibi görünse de biz, bunu başardık. Şimdiyse arada bir görüşüyoruz… Sayfamın “müziğim” bölümünde görebilirsiniz sarışını 🙂 Yaşamı hep sorguluyordum: Gitarla kavga ederken, okula uyum sağlamaya çalışırken, din ve inanç hakkında kafa patlatırken, felsefe yaparken. Ama bir yanım mutlu çocuktu hep; beni koruyan bir çocuk. Kendisinde benden bir şeyler bulanlarla, yine bir şeyler paylaşmak için açtığım bu sitede yazılarımı, kitaplarımı, araştırmalarımı, eski sevgili(m) gitarımı bulacaksınız. 

 Başkasının Gözünden…

Esila Gala Gecesi'nden
Uzm. Psk. Evren Hoşrik

Psikolog Dr. M. Evren Hoşrik, 1980 yılında Ankara’da doğdu. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Psikoloji Bölümünde tamamladı. 2005-2007 yılları arasında, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde Deneysel Psikoloji Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak çalıştı. Yüksek lisans Ankara Üniversitesinde, 2011 yılında Türk Sosyal Bilimler Derneği tarafından yapılan “Genç Sosyal Bilimciler Ödülleri” yarışmasında derece verilen “Dua ve Plasebonun Siğiller Üzerindeki Etkisi” konulu tez çalışması ile tamamlarken “Çocuk Evlerindeki Ergenlerde Aşamalı Kas Gevşeme Tekniği ve EFT’nin Tanrı İmgesi, Affetme Eğilimi, Öfke ve Kaygı Kontrolü Üzerindeki Rolü” adlı tez çalışması ile doktor unvanı aldı. Hoşrik, 2011-2012 yılları arasında Kayseri Asker Hastanesinde psikiyatri polikliniği ve kliniğinde görev yaptı. Hâlihazırda Türk Psikoloji Dergisinde “Duygu Durum Değişimlemelerinin Otobiyografik Bellek Üzerindeki Etkileri”, Türk Psikiyatri Dergisinde “Sünnet Yaşının Erken Boşalma Üzerindeki Etkisi“ ve Journal of Religion and Health’de “Therapeutic Effects of Islamic Intercessory Prayer on Warts” başlıklarıyla bilimsel makaleler yayımlamıştır. Aynı zamanda, ülkemizde ve İspanya’da flamenko gitar eğitimi alarak, kurucu üyesi olduğu Flamenko Ankara Derneği bünyesinde tutkunu olduğu bu müziğin icrasını ve eğitmenliği de yapmaktadır. 2014-2016 yılları arasında TRT Radyo’da psikoloji ve müzik üzerine programlar yapan Hoşrik’in, “Circumcision Age ve Premature Ejaculation (Sünnet Yaşı ve Erken Boşalma)”, “Dua Kutsal mı, Bilimsel mi?” ve “Matematiğim Pekiyi Ama Kendimi Toplayamıyorum” adlı üç kitabı vardır. Festival filmi olarak 2015 yılında çekilen ESİLA’nın senaryosunu yazan Hoşrik, kitap ve müzik çalışmalarına devam etmektedir. Hâlihazırda, Çocuk Evlerinde devlet koruması ve bakımı altındaki çocuklarla çalışmaktadır.