SULTAN SÜLEYMAN


SULTAN SÜLEYMAN

 

Aysel Gürel, Onno Tunç ve Sezen Aksu… Pek farkında olmasak da Türkiyeli insanın hayatını Amerikan filmlerinden daha çok etkilemiş, daha çok değiştirmişti. Sezen hep ön planda, eşsiz eserleri büyülü sesiyle icra ederken, onun en iyi şarkılarına ruh katan Onno Tunç ve Aysel Gürel’i  uzun bir süre pek de tanıyan yoktu; özel bir sanatçıyı zirveye taşıyan ve orada tutan bu görünmez elleri.

Sezen Aksu & Onno TunçKullandığı eşsiz armoniler ve dahiyane müzik bilgisiyle Türk Pop Müziği’ni usulca ve ustaca dokuyan Onno Tunç talihsiz bir kazayla bize veda etti. Sana, bana ve aşklarımıza Allah’a ısmarladık dedi aslında. “Geçer”, “Kavaklar”, “Bir Çocuk Sevdim”, “Hayır”, ” Ayrılıklar Bitmez”, “Beni Unutma”  -üşenmeden yazacağım- “Bu Gece”, “Geri Dön” , “Git”, “Haydi Gel Benimle Ol”, “Sen Ağlama”, “Son Bakış” ve diğer pek çok şarkıda yani yüreklerimizde imzası vardı çünkü… 

Aysel Gürel ise çoğu zaman çılgınlıklarıyla anıldı. Kimileri ona çok kızdı, kimileriyse hayrandı… Benim içinse Aysel Gürel’in yazdığı sözler ve şarkıların yarattığı his sanki bu dünyanın ötesinde bir yerlerden geliyordu. Öyle ki ben, sadece “Ünzile”yi yazıp ölsem ve başka hiçbir şey yapmamış olsam “bu dünyayı layıkıyla yaşadım” derdim… Yaşadığı ülkedeki travmaları bir bilim insanı gibi gözlemleyip, sözlerini en usta şairlere taş çıkarırcasına mısralara, hissettiklerini de duygu sömürüsü yapmadan ve bir o kadar da dokunaklı şarkılara dökebilen bir kadındı. “Bu dünya ne sana, ne de bana kalmaz”, insanlık tarihindeki en güçlü ordulara sahip ve en zengin Sultan’a, Kral Süleyman’a bile kalmadı, diyecek kadar bağımlıklarından arınmış bir kadın… Ve insanlığın saldırganlık içgüdülerinin, neredeyse tüm dünyadaki yaşamın sonunu getireceği 1945’li yıllara şarkı yazacak duyarlı. 

Bir kadının, zihninin en derinlerine bastırdığı arzularını ve gizlerini, o derindeki mahremi ifşa etmeden,  “Firuze”yle, “Gülümse”yle  anlatabilen; “Haydi Gel Benimle Ol” diyerek erkek egemenliğine tepki gösteren öfkeli bir kadın edasıyla, ama aslında hala naifçe ataerkilliğe meydan okuyan bir kadın.

Onno Tunç ve Aysel Gürel her yerde iziniz var; sevgimizde, ayrılığımızda…. Biliyor musunuz, siz gidince bizim sevişimiz bile değişti…